Naar de inhoud
ReportagesDetrás del line-up11 min

Anuario de la Música en Vivo 2026: 807 miljoen aan kaartverkoop en 92% van de groei in twee provincies

De Spaanse livemuziek zette in 2025 807,2 miljoen om, 11,24% meer. Wie het Anuario helemaal leest, ziet een jaar dat veel ongelijker was dan de kop doet vermoeden.

Por Redacción Futura Tickets

Redacción

Respuesta rápida

Volgens het Anuario de la Música en Vivo 2026 van de Asociación de Promotores Musicales (APM) bedroeg de kaartverkoop voor livemuziek in Spanje in 2025 807.202.623 euro, 11,24% meer dan in 2024 en het vierde groeijaar op rij. De verdeling is zeer ongelijk: Madrid (+27,95%) en Barcelona (+20,62%) zijn samen goed voor 92,2% van de groei van het jaar, en zeven van de achttien regio's zetten minder om dan in 2024.

De livemuziek in Spanje zette in 2025 807.202.623 euro om aan kaartverkoop, 11,24% meer dan in 2024. Het is het vierde groeijaar op rij en de eerste keer dat de sector de grens van 800 miljoen passeert. Wie het Anuario de la Música en Vivo 2026 van begin tot eind leest, ziet een jaar dat veel ongelijker was dan de eigen kop suggereert: twee provincies tekenen voor bijna alle groei, zeven regio's zetten minder om dan het jaar ervoor en het festivalkwartaal kromp.

Het Anuario wordt elk jaar uitgegeven door de Asociación de Promotores Musicales (APM), de Spaanse vereniging van concertpromotors, en geldt als het referentiedocument van de sector. De editie van 2026 telt 115 pagina's, schrijft de tabellen toe aan "APM en SGAE" en zet de omzetreeks voort vanaf 2015. Alle cijfers in dit artikel komen daaruit; de kruisverbanden en afgeleide percentages zijn rekenwerk op diezelfde tabellen.

Twee provincies tekenen voor het record

De sector haalde 81.592.950 euro meer binnen dan in 2024: van 725.609.673 naar 807.202.623. Dat is de volledige groei van het jaar. De nuttige vraag is waar die vandaan komt.

Madrid ging van 185.370.550 naar 237.173.883 euro. Dat is 51.803.333 euro meer, een plus van 27,95%. Barcelona sloot af op 136.895.780 euro met +20,62%, oftewel 23.406.969 euro meer.

Samen: 75.210.302 euro. Op een nationale groei van 81.592.950 is dat 92,2%. De resterende 7,8%, iets meer dan zes miljoen euro netto, is wat de rest van het land bij elkaar opgeteld bijdraagt.

Madrid is goed voor 29,38% van de nationale omzet en Barcelona voor 16,96%. Samen 46,3%; het Anuario rondt dat af op "bijna 50%".

Het document zelf wijt de Madrileense sprong aan de grote zalen. Het noemt de Movistar Arena (Maluma, Young Miko, Myke Towers, Joaquín Sabina) en Iberdrola Music, al tien jaar de thuisbasis van Mad Cool. In Barcelona wijst het op Billie Eilish en Guns N' Roses, die alleen daar speelden.

Na de eerste twee zakt de schaal in elkaar. Derde is Sevilla met 27.475.628 euro: 3,40% van het nationale totaal en -22,38% ten opzichte van 2024. Valencia, 26.888.210 (3,33%, +5,74%). Málaga, 25.891.052 (3,21%, +9,85%). Biskaje, 25.802.724 (3,20%) met +35,49%, door het Anuario aangemerkt als de grootste procentuele stijging onder de referentieprovincies.

De operationele les is ongemakkelijk. Wie buiten Madrid en Barcelona programmeert, herkent zijn jaar niet in die +11,24%: het beschrijft het jaar van iemand anders. Een nationaal record is geen argument om de capaciteit te vergroten, de prijs te verhogen of een hogere gage te accepteren in Sevilla, Vigo of Palma. De cijfers van je eigen provincie zijn dat wel, en in meerdere provincies wijzen die de andere kant op.

Tien jaar reeks: het geld loopt vier keer harder dan het publiek

Het Anuario publiceert de volledige omzetreeks sinds 2015, in miljoenen euro:

JaarOmzet (mln €)
2015194,5
2016223,2
2017269,2
2018333,9
2019382,6
2020138,6
2021157,6
2022459,2
2023579,0
2024725,6
2025807,2

Het document benoemt vier fasen: "aanhoudende groei" (2015-2019), "schok -63,8%" (2020), "herstel +191%" (2021-2022) en "volwassenheid +11,24%" (2025). Het spreekt van "geprofessionaliseerde stabilisering" en waarschuwt dat "de normalisering van de groei geen stagnatie betekent". Dat is verdedigbaar: 11% groeien vanaf 725 miljoen is iets anders dan 191% groeien vanaf 157.

Wat het Anuario niet doet, is die reeks naast die van het publiek leggen. Daar zit het ongemakkelijkste cijfer. Tussen 2019 en 2024, de laatste twee jaren met alle drie de reeksen compleet, en zo dadelijk wordt duidelijk waarom:

  • Omzet: +89,7%
  • Concerten: +32,3% (van 91.106 naar 120.510)
  • Bezoekers: +20,2% (van 28.243.877 naar 33.954.503)

Het geld groeit meer dan vier keer zo snel als het publiek. Als quotiënt: 13,55 euro omzet per bezoeker in 2019 en 21,37 in 2024, een stijging van 58% in vijf jaar.

Hier past een waarschuwing, en dat is geen formaliteit. Dit is niet de gemiddelde ticketprijs. Het is het quotiënt van twee reeksen die het Anuario samen en met dezelfde bronvermelding (APM en SGAE) publiceert, maar zonder te stellen dat ze precies dezelfde evenementen dekken. Het Anuario publiceert geen enkele gemiddelde prijs en dit quotiënt staat niet in het document: wij hebben het berekend. Met dat voorbehoud geeft het een duidelijke richting aan: de gemiddelde opbrengst per bezoeker stijgt veel sneller dan het aantal bezoekers.

Die richting verklaart een flink deel van het recente rumoer rond regelgeving. De prijs van live-optredens is vandaag onderwerp van publiek debat, van het aan de consumentenprijsindex gekoppelde plafond op doorverkoop waar de CNMC nuancering van vraagt tot de grenzen aan dynamische prijzen in de wet op duurzame consumptie.

Het jaar groeide niet in de zomer

De maandtabel van het Anuario is degene die de kop het hardst onderuithaalt.

Maand2024 €2025 €Verschil
Januari21.478.92123.236.253+8,18%
Februari33.982.09830.628.229-9,87%
Maart42.156.73487.584.095+107,76%
April37.718.61342.435.926+12,51%
Mei26.388.99535.104.436+33,03%
Juni75.342.24160.625.311-19,53%
Juli110.557.115119.884.681+8,44%
Augustus66.020.01042.155.629-36,15%
September68.763.08972.881.979+5,99%
Oktober76.883.55896.394.627+25,38%
November69.234.06788.487.806+27,81%
December97.084.234107.783.651+11,02%

Juni daalt met 19,53%. Augustus met 36,15%. Het festivalkwartaal (juni, juli en augustus) gaat van 251.919.366 naar 222.665.621 euro: -11,6% in een jaar dat 11,24% hoger afsloot. Alleen de +8,44% van juli voorkomt dat de val nog dieper is.

Waar werd het record dan wel getekend? In maart, dat meer dan verdubbelt (+107,76%, van 42,2 naar 87,6 miljoen). In oktober (+25,38%, tot 96,4). In november (+27,81%, tot 88,5). En in december, dat 11,02% stijgt en afsluit op 107,8.

Juli blijft met 119,9 miljoen de grootste maand van het jaar, maar december (107,8) en oktober (96,4) komen al dichtbij. De seizoenscurve vlakt af: de zomerpiek verliest relatieve hoogte en het najaar wint gewicht.

Dat raakt twee beslissingen. Het verkoopvenster: als de strijd om aandacht zich niet langer in juni concentreert, verliest de overgeërfde kalender van verkoopstarts zijn zin. En de prijs: een seizoen met twee pieken dwingt tot een herziening van wanneer je een nieuwe prijsfase opent en wanneer je vasthoudt, iets wat je stuurt met vooraf vastgelegde regels voor dynamische prijzen, niet met het tarief van vorig jaar.

Een eerlijke nuance: het Anuario verklaart niet waarom juni en augustus dalen. Eén geannuleerde editie of een verschoven datum verplaatst miljoenen van de ene maand naar de andere zonder dat het publiek van gedachten verandert. Wat wel vaststaat, is wat de cijfers zeggen: de groei van 2025 kwam niet uit de zomer. En de zomer is bovendien het kwartaal met het meeste toezicht van de regelgever: zie de boete van 320.000 euro voor de organisator van het Reggaeton Beach Festival.

Zeven regio's zetten minder om dan in 2024

Van de achttien regio's in het Anuario sloten er zeven onder het niveau van het jaar ervoor af:

Regio2024 €2025 €Verschil
Castilla-La Mancha19.598.07714.270.135-27,19%
Galicië36.038.35930.438.763-15,54%
Ceuta en Melilla612.303542.352-11,42%
Canarische Eilanden35.048.83231.572.398-9,92%
Balearen21.606.16920.217.961-6,43%
Andalusië116.157.215108.736.131-6,39%
Valenciaanse Gemeenschap48.465.42546.455.057-4,15%

Het geval Andalusië weegt het zwaarst: de derde regio van het land, met 13,47% van de nationale omzet, laat 7,4 miljoen euro liggen in een recordjaar voor de sector. Castilla-La Mancha verliest meer dan een kwart van zijn omzet. Galicië bijna 16%.

Aan de andere kant gaat Baskenland van 29.063.495 naar 44.570.440 euro: +53,35%, de grootste procentuele sprong van alle regio's. Navarra stijgt 34,52% (van 10.909.701 naar 14.675.608). Cantabrië 20,93%. Aragón 19,01%. Catalonië 17,77%. La Rioja 17,07%. Castilië en León 16,37%.

Madrid, Catalonië en Andalusië zijn samen goed voor 63,1% van het totaal: 29,38%, 20,22% en 13,47%. Bijna twee derde van het geld in de sector past in drie regio's, en een van de drie daalde.

Voor een promotor is niet de ranglijst relevant, maar de spreiding. In hetzelfde jaar en dezelfde context stijgt de ene regio 53% en daalt de andere 27%. Dat is niet "de markt": dat zijn tourschema's, beschikbaarheid van zalen en beslissingen van een handvol spelers. Een verkoopprognose die op het landelijke gemiddelde leunt, leunt op een getal dat bijna geen enkele regio heeft meegemaakt.

Het is omzet aan de kassa, geen marge

Het Anuario meet wat er binnenkomt via kaartverkoop. Het meet niet wat er overblijft. Dat onderscheid gaat elke keer verloren wanneer de kop rondgaat: een recordjaar aan de kassa is heel goed te rijmen met een moeilijk jaar voor een individuele promotor, want tussen de bruto-omzet en het jaarresultaat zitten gages, productie, beveiliging, verzekeringen en de kosten van al dat geld maanden vóór de inkomsten voorschieten.

Het Anuario erkent dat zelf. Het bevat een stuk van Fran González, redactioneel adviseur, met de titel "¿Cuánto cuesta emocionarse?" (Wat kost ontroering?), waarin hij stelt dat "de livemuziek nooit zoveel omzette, en ons ook nooit zoveel kostte" en promotors beschrijft die "gages hebben heronderhandeld, marges hebben samengedrukt, producties hebben bijgesteld en financiële risico's hebben genomen", naast festivals "die prijsstijgingen hebben afgeremd ten koste van hun rentabiliteit".

In hetzelfde document staan het recordcijfer en het getuigenis van marges onder druk naast elkaar. Dat is geen tegenspraak: het is het verschil tussen omzet en resultaat. Als het cijfer van 807 miljoen je ergens voor dient, laat het dan als referentie voor de vraag zijn. Niet als spiegel van je eigen resultatenrekening.

De twee TOP10's mengen twee verschillende bedrijfstakken

Het Anuario publiceert twee ranglijsten van kaartverkoop op Spaans grondgebied. Dit is die van de nationale artiesten:

#ArtiestConcertenBezoekersPromotor
1Joaquín Sabina41383.633The Project, Get In, Riff
2Manuel Carrasco31367.256Riff
3Antonio Orozco32170.378Clipper's Music Group
4Aitana3153.198GTS, Clipper's Music Group
5Dellafuente2117.630No Faavors
6Arde Bogotá7115.249Raw Music, Crash Music en andere
7Lola Índigo3109.253GTS, Clipper's Music Group
8Fito & Fitipaldis1092.727Live Nation
9Rels B584.292Live Nation, Dale Play Live
10Cano875.352The Project, The Music Republic en andere

En dit die van de internationale:

#ArtiestConcertenBezoekers
1Ed Sheeran2137.884
2Imagine Dragons2112.419
3AC/DC2103.946
4Chayanne997.446
5Bruce Springsteen277.865
6Duki674.593
7Rauw Alejandro572.789
8Radiohead467.095
9Sebastián Yatra1364.881
10Maluma459.621

De tournee van Sabina, 'Hola y Adiós', was zijn afscheid: 41 concerten in 18 Spaanse steden (plus 37 in Amerika) met als laatste datum de Movistar Arena in Madrid. Aitana is de eerste vrouw in de nationale ranglijst. Chayanne de eerste Latijns-Amerikaanse artiest in de internationale. De twee concerten van Ed Sheeran vonden plaats in het Estadio Riyadh Air Metropolitano in Madrid.

Deel nu de bezoekers door het aantal concerten en je ziet wat de lijst verbergt. Ed Sheeran: 68.942 mensen per concert. Dellafuente: 58.815. Aitana: 51.066. Lola Índigo: 36.418. Daartegenover Chayanne: 10.827. Sabina: 9.357. Fito & Fitipaldis: 9.273. Sebastián Yatra: 4.991.

Het zijn twee verschillende bedrijfstakken in dezelfde kolom gerangschikt. Dellafuente verkocht met 2 concerten meer kaarten dan Fito & Fitipaldis met 10. Sebastián Yatra had 13 data nodig om 64.881 kaarten te verkopen; Maluma verkocht er 59.621 in 4. Sorteren op verkochte kaarten beloont het stadion en maakt de lange tournee door zalen en theaters onzichtbaar, terwijl daar het grootste deel van de sector leeft.

Het is geen rekenfout, het is een sorteercriterium. Maar het is goed om dat te weten voordat je deze lijsten als referentie gebruikt. Als jouw bedrijf 30 data van 1.500 mensen is, beschrijft geen van deze twintig namen jouw probleem.

Een ranglijst waarvoor je je moet aanmelden

Er is nog iets te lezen voordat je de TOP10's als een foto van de markt behandelt. Het Anuario licht zijn eigen criterium toe:

"De TOP 10 kaartverkoop maakt de 10 artiesten of bands zichtbaar die in 2025 de meeste kaarten hebben verkocht op het nationale grondgebied en die de bijbehorende rapporten en certificaten hebben ingestuurd om te worden gecontroleerd door het technisch secretariaat van de APM."

De sleutel zit in de tweede helft van de zin. Het is een zelfgerapporteerde ranglijst: wie de documentatie instuurt, doet mee. Het is geen telling van de markt, en de APM zelf pretendeert ook niet dat het dat is.

Dit insinueert niets over wie dan ook. Het is een beperking die het document met zoveel woorden benoemt, en daarom moet ze worden meegegeven wanneer deze lijsten worden aangehaald als de complete kaart van het jaar. Wat de TOP10 nauwkeurig meet, is wie het meest verkocht onder degenen die zich aan de controle onderwierpen.

Waar de elektronische muziek zit

Geen enkele tabel in het Anuario splitst de omzet uit naar muziekgenre: niet de nationale, niet die per regio, niet de maandelijkse. En in de twee TOP10's staat geen enkele elektronische artiest. In combinatie met het zelfgerapporteerde criterium uit de vorige paragraaf valt de club dubbel buiten beeld: niet uitgesplitst en niet aangemeld.

Dit is geen verwijt aan het Anuario: het meet de hele sector, doet dat goed en een uitsplitsing naar genre is niet zijn opdracht. Maar het praktische gevolg is dat er vandaag geen enkele openbare bron is die de vragen beantwoordt die iedereen die elektronische muziek programmeert zich dagelijks stelt: hoe zwaar weegt clubbing ten opzichte van het concert, hoe verhoudt de opbrengst van een clubnacht zich tot die van een festival, hoeveel wordt vooraf verkocht en hoeveel aan de deur.

Het cijfer dat er dit jaar niet is

En dan de vondst die het meest zegt over de staat van de sector. Het Anuario houdt sinds 2015 een tabel bij met drie kolommen: concerten, bezoekers en leden van de APM.

JaarConcertenBezoekersLeden APM
201991.10628.243.87777
202045.3067.384.63782
202164.68211.770.16982
202297.94824.900.00082
2023110.19228.340.00087
2024120.51033.954.50399
2025103

De rij van 2025 is leeg bij concerten en bezoekers. Het Anuario publiceert alleen het aantal leden: 103.

Anders gezegd: het jaar dat als record wordt verkocht, is het eerste in de reeks waarvan niet valt te achterhalen hoeveel mensen er kwamen en naar hoeveel concerten. We weten tot op de euro hoeveel geld er binnenkwam (807.202.623) en niet over hoeveel mensen we het moeten verdelen.

Dat schakelt de nuttigste vergelijking van het document uit. Zonder bezoekers is er geen opbrengst per bezoeker voor 2025, en zonder die is niet te zeggen of de sector groeide omdat er meer mensen kwamen of omdat elke bezoeker meer betaalde. Tussen 2019 en 2024 was het antwoord duidelijk: het tweede woog veel zwaarder. Of die trend in 2025 doorzette, valt met dit Anuario niet vast te stellen, en dat is precies de vraag die het meest telt voor wie in 2026 prijzen bepaalt.

Wat je hiermee doet

  • Vergelijk je jaar met je provincie, niet met Spanje. De nationale +11,24% komt voor 92,2% van Madrid en Barcelona. Programmeer je in Andalusië, Galicië, de Canarische Eilanden, de Balearen, de Valenciaanse Gemeenschap of Castilla-La Mancha, dan is je referentie voor 2025 negatief.
  • Kijk naar de verdeling van je omzet per kwartaal. Zit die nog geconcentreerd in juni-augustus, dan zit je in het enige blok van het jaar dat daalde (-11,6%) terwijl maart, oktober en november met dubbele cijfers groeiden.
  • Bereken je opbrengst per bezoeker over de laatste vijf jaar. Dat is je omzet gedeeld door je werkelijke publiek: het getal dat het Anuario voor 2025 op nationale schaal niet meer laat berekenen.
  • Citeer je de TOP10 in een dossier, citeer dan ook het criterium. Het is een gecontroleerde lijst van wie certificaten instuurde, geen telling. En twee stadionconcerten en een tournee van dertig zalen zijn niet vergelijkbaar, ook al delen ze een kolom.

Een jaarcijfer komt te laat om te beslissen

De onderliggende beperking ligt niet bij de APM, maar bij het format. Een jaarboek dat in maart verschijnt met cijfers over het voorgaande jaar is een uitstekende foto en een traag kompas. Als het er is, is het seizoen al gesloten en liggen de data vast.

De beslissingen die het verschil maken, gaan in een ander tempo: wanneer de verkoop openen, wanneer naar de volgende prijsfase, de prijs vasthouden of niet, de communicatie versterken in een stad die achterblijft. Dat alles beslis je op de curve van vorige week en daarvoor heb je verkoopcijfers nodig die je dagelijks bekijkt: tempo per prijsfase, conversie per kanaal, aandeel voorverkoop.

Het Anuario vertelt je in welke markt je zit. Je eigen verkoopdashboard vertelt je wat je dinsdag moet doen.

---

Correctie (14 augustus 2026). Een eerdere versie van dit artikel gaf de groei van Madrid in 2025 op als +29,95%. Het juiste cijfer is +27,95%, en volgt uit het delen van de cijfers van het Anuario zelf: 237.173.883 € van 2025 door 185.370.550 € van 2024. Het foute cijfer kwam uit een perssamenvatting die we niet hadden gecontroleerd tegen de originele pdf. Gecorrigeerd in de tekst, in het korte antwoord en in de veelgestelde vragen.

Bronnen

Delen

Preguntas frecuentes

Hoeveel zette de livemuziek in Spanje om in 2025?
807.202.623 euro aan kaartverkoop, 11,24% meer dan in 2024, volgens het Anuario de la Música en Vivo 2026 dat de Asociación de Promotores Musicales in maart 2026 publiceerde. Het is het vierde groeijaar op rij en de eerste keer dat de sector de 800 miljoen passeert.
Welke regio's concentreren de concertomzet in Spanje?
Madrid, Catalonië en Andalusië zijn samen goed voor 63,1% van de omzet uit kaartverkoop. Madrid alleen vertegenwoordigt 29,38% van het nationale totaal, met 237.173.883 euro en een groei van 27,95% ten opzichte van het jaar ervoor.
Hoeveel groeide de livemuziek in Spanje in 2025 buiten Madrid en Barcelona?
Heel weinig. De sector groeide in 2025 met 81.592.950 euro. Daarvan kwam 51.803.333 euro uit Madrid en 23.406.969 uit Barcelona: samen verklaren ze 92,2% van de groei. De rest van het land, opgeteld en netto, levert de overige 7,8%.
Hoeveel concerten en bezoekers waren er in Spanje in 2025?
Het Anuario de la Música en Vivo 2026 publiceert die twee cijfers niet voor 2025: de betreffende rij is leeg en vermeldt alleen het aantal leden van de APM (103). Het laatste beschikbare cijfer is dat van 2024, met 120.510 concerten en 33.954.503 bezoekers.
Welke artiesten verkochten in 2025 de meeste kaarten in Spanje?
In de nationale ranglijst Joaquín Sabina met 383.633 bezoekers in 41 concerten en Manuel Carrasco met 367.256 in 31. In de internationale Ed Sheeran met 137.884 bezoekers in slechts 2 concerten. De TOP10 van de APM bevat uitsluitend wie zijn rapporten en certificaten instuurde om te worden gecontroleerd.
Splitst het Anuario van de APM de omzet uit naar muziekgenre?
Nee. Geen enkele tabel in het Anuario 2026 splitst de omzet uit naar muziekgenre, en in de twee TOP10's van tournees komt geen enkele elektronische artiest voor. Elektronische muziek en clubbing blijven opgeteld in het totaal van de sector.

Over de auteur

Redacción Futura Tickets

Redacción

Elaborado por la Redacción de Futura Tickets con asistencia de IA y revisión editorial humana. Responsable editorial: Alejandro García Cestero. Foto: Fausto Ferreira vía Pexels.

¿Quieres ver Futura Tickets en acción?

Los datos que publicamos salen del mismo panel que usan los promotores que venden con nosotros.

Solicitar demo